Economia și gestiunea datelor și informațiilor economice

Programul oferă cursanţilor posibilitatea lărgirii pregătirii profesionale şi a calificării necesare gestionării fluxurilor de informaţii.

Planul de învăţământ cuprinde următoarele module:

• Creștere economică și competitivitate în spațiul de afaceri European
  • Economia informației și teoria jocurilor
  • Managementul, protecția și valorificarea informațiilor economice
  • Comportament, comunicare și conduită publică
  • Metode de analiză a informațiilor economice și administrative
  • Instrumente informatice in economie
  • Metode statistice de interpretare a datelor.

Corespunzător standardelor RNCIS, programul oferă absolvenţilor însuşirea şi dezvoltarea următoarelor competenţe profesionale:

• Aplicarea conceptelor şi teoriilor economice fundamentale economice la nivel micro şi macroeconomic pentru formularea de explicaţii şi ipoteze privind comportamentul agentului economic;
  • Alocarea, ajustarea, colectarea, asistarea, procurarea datelor caracteristice pentru explicarea şi interpretarea situaţiilor asociate activităţii economice;
  • Organizarea, procesarea şi transferarea datelor şi informaţiilor economice pentru soluţiile identificate;
  • Evaluarea comparativă a măsurilor, programelor şi politicilor de natură economică la nivel micro şi macroeconomic.

Adresabilitate: Acest program postuniversitar, se adresează absolvenţilor care au finalizat cu diplomă cel puţin studiile universitare de licenţă sau echivalente – indiferent de profilul specializării şi care au activităţi sau sunt implicaţi în administrarea bazei informaţionale a organizaţiilor sau care doresc această formă de perfecţionare.

Durata (ore): Planul de învăţământ cuprinde în total 210 de ore de curs şi seminar. Număr  total  de credite: 21. În ajutorul fiecărui cursant se oferă suport de curs. Finalizarea cursurilor se realizează printr-un colocviu.

Nr. Minim de cursanți: 15